10 sposobów na optyczne powiększenie małego ogrodu

Szczęśliwi posiadacze dużych ogrodów mogą przebierać w sposobie ich zagospodarowania. Ale co zrobić, gdy mamy niewielką i nieproporcjonalną przestrzeń do urządzenia? Większość powie, że na zbyt małym terenie i tak nic nie uda się zagospodarować i kończy swoją przygodę na położeniu tarasu i posadzeniu szpaleru z żywotników. Jednak istnieje parę prostych trików na optyczne powiększenie małej przestrzeni, tak aby czuć się w niej komfortowo.

1. Manipulacja małą przestrzenią- czyli długie skracaj, a szerokie zwężaj

Niewielkie i nieproporcjonalne przestrzenie ogrodowe bardzo często spotkać możemy przy zabudowie szeregowej. W tym rodzaju osiedli domy ustawione są linearnie, tuż przy krawędzi działki, zaś z tyłu roztacza się długa i wąska przestrzeń ogrodowa. Aby poprawić proporcje takiego ogrodu możemy zmanipulować go optycznie za pomocą podziałów. Działkę możemy podzielić w sposób dynamiczny (wyprowadzenie linii rabat pod kątem 45 stopni) lub w sposób statyczny (podział na mniejsze proporcjonalne wnętrza).

2. Malarska i perspektywiczna gra kolorów i faktur

Zabieg poprawy proporcji wnętrz mieszkań za pomocą kolorów ścian możemy zastosować również w ogrodzie. Kolory ciepłe tj. żółć, pomarańcz, czerwień optycznie przybliżają nas do siebie, a kolory zimne, tj. fiolet, niebieski- oddalają. Ten prosty trik można zastosować w kolorach kwiatów, bądź liści po to, aby nadać ogrodowi większej przestronności. To samo tyczy się do tonacji jasno-ciemnej. Białe optycznie oddala, zaś ciemne przybliża. Dlatego też bardzo ważne jest stosowanie w małych przestrzeniach jasnych tonów. Również i zabawa z perspektywą wpływa na postrzeganie przestrzeni ogrodu. Podstawowe zasady perspektywy mówią, że duże przedmioty umieszczone daleko optycznie się przybliżą i analogicznie małe elementy - oddalą. Dlatego też, dla wizualnego powiększenia przestrzeni ogrodu, warto projektować duże rośliny tuż przy tarasie i miarę oddalania się- stosować rośliny mniejsze.

3. Akcent kolorystyczny. Skup swój wzrok

Aby ogród nie stał się nudny i monotonny, warto zastanowić się nad zaprojektowaniem akcentu wyróżniającego się w przestrzeni. Dzięki temu jesteśmy w stanie odwrócić uwagę od niewielkiej przestrzeni naszego ogrodu i zainteresować ciekawą formą.

4. Łącz dom z ogrodem

Ogród i dom powinny się nawzajem przenikać, zarówno pod względem kolorystyki jak i stosowanych materiałów. Ogrodowy taras warto wykonać z drewna podobnego do tego w pomieszczeniu (uwzględniając np. kąt układania desek po to aby jak najbardziej upodobnić obie nawierzchnie do siebie), a rośliny, np. ozdobne trawy, posadzić tuż przy oknie, aby wciągnąć zieleń do budynku.

5. Zagraj w ogrodzie wysokością

Płaska monotonna płaszczyzna zawsze wydaje się mniejsza niż zróżnicowana i trójwymiarowa przestrzeń. Dlatego dobrym pomysłem jest zagospodarowanie ogrodu w sposób piętrowy, obniżając lub podwyższając teren. Zastosowanie wyniesionych i różnych pod względem wysokości murków, w których posadzimy rośliny, wpłynie pozytywnie na optyczne powiększenie ogrodu. Warto jednak zdać się na umiar, ponieważ bardzo łatwo jest przedobrzyć i w efekcie zagracić przestrzeń.

6. Stwórz miękką granicę ogrodu

Nic tak nie zamyka przestrzeni jak jednorodna wysoka ściana ogrodzenia. Aby złagodzić tę granicę, warto zrezygnować z wysokiego i zwartego płotu na rzecz niższego i ażurowego, lub jeżeli nie jest to możliwe, wprowadzić do ogrodu zabieg kurtynowego sadzenia roślin. Chodzi tu o taki sposób rozplanowania zieleni, które sprawi, że na pierwszy rzut oka nie będziemy w stanie ocenić gdzie kończy się działka. Byliny większe i mniejsze powinny nachodzić na siebie jak kurtyny w teatrze, co w efekcie spowoduje zatarcie granic. Jeżeli nasz ogród jest zdecydowanie za mały na takie działanie, można wprowadzić nasadzenia z pnączy, które w sposób nieregularny porosną taką barierę. Ciekawym zabiegiem jest również powielenie roślin rosnących poza naszą działką, dzięki temu nasze oko zostanie oszukane, że działka jest o wiele większa niż w rzeczywistości.

7. Podziel ogród na strefy

Wielu osobom wydaje się, że dodatkowe dzielenie już i tak małej przestrzeni sprawi, że będzie wydawała się jeszcze mniejsza. Otóż mądre i proporcjonalne podzielenie ogrodu na różne funkcje uporządkuje przestrzeń, nada jej charakter i sprawi że będzie w 100% użytkowana. Podział może być pełny bądź ażurowy, zastosować można ogrodowe murki, rośliny, ścianki działowe bądź też wprowadzić zróżnicowanie wysokościowe (np. strefa wypoczynkowa znajduje się w obniżeniu).

8. Przede wszystkim umiar

Zagracone mieszkanie wydaje się mniejsze, ciemniejsze i nieprzyjazne, prawda? To samo dzieje się z ogrodem, gdy w nieumiejętny i nieproporcjonalny sposób przeciążamy jego przestrzeń. Zbyt duży natłok gatunków roślin, kolorów kwiatów i pstrokacizny liści, a wszystko dociążone rustykalną kostką i kanciastymi metalowymi meblami, powoduje chaos od którego może rozboleć głowa. Receptą, jak zwykle jest umiar, a on przejawia się w minimalizmie. Na przykład prosty biały murek, służący za siedzisko w harmonijny sposób współgra z ciemną zielenią liści, fragment ściany pokryty zimozielonym bluszczem tworzy ciekawe tło, a drewniana podłoga tarasu tworzy monochromatyczną podstawę do tworzenia kompozycji.

9. Łącz funkcje

Wspomniane w poprzednim punkcie białe siedzisko, może stać się schowkiem na narzędzia ogrodnicze, a piaskownica dla dzieci, wbudowana w taras i zamykana na płasko wiekiem, powiększy przestrzeń potrzebną do urządzenia garden-party. Dlatego na małych przestrzeniach bardzo ważna jest kondensacja funkcji, zmieniających się wraz z potrzebami użytkowników.

10. Lustra w ogrodzie

Najprostszym i najbardziej efektownym zabiegiem, optycznie "przedłużającym" przestrzeń ogrodową, jest zastosowanie luster. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać oraz elementów które chcemy podkreślić, lustra można montować na donicach, ogrodzeniach, ścianach budynków, bądź też zastosować jako konstrukcje wolnostojące. I tak, lustra umieszczone na równi z podłożem i wkomponowane w ramę, mogą imitować drzwi- przejście do dalszych części nieistniejącego ogrodu (dodatkowym akcentem, podkreślającym efekt przejścia, może być ścieżka prowadzona do lustra). Zamontowane wyżej, na poziomie wzroku, naśladować będą okna, zaś przy oczku wodnym powiększą optycznie taflę wody. Z kolei lustra umieszczone pod danym kątem mogą odbijać ciekawe fragmenty ogrodu, które nie są widoczne z okien domu, np. nietypowe rośliny bądź pergolę. Do celów zewnętrznych zastosować można zwierciadła ze szkła hartowanego, bądź też z pleksi, ważne żeby były odporne na zmienne warunki atmosferyczne (mrozy, silne nasłonecznienie, deszcze). Ważnym zabiegiem jest skierowanie lustra lekko w dół, dzięki czemu nie będziemy obserwować swojego odbicia, co uwypukli "przedłużenie przestrzeni".

image sources

Written by : MartaM.

0 Comment