10 pomysłów na szybką rearanżację balkonu

Balkony w miastach bardzo często służą za składzik rzeczy niepotrzebnych lub w danej chwili nieużywanych. Jeżdżąc ulicami Warszawy zauważyć można balkony-rowerownie, balkony-składy budowlane czy balkony-spiżarnie. Niestety przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tyle niechlujstwo właścicieli, co brak przestrzeni, w której możliwe jest składowanie takich przedmiotów. Komórki lokatorskie i piwnice to dla wielu nieosiągalny luksus, tak samo jak miejsca garażowe przypisane mieszkaniom. Problem braku komórki lokatorskiej nie ominął i mnie i mój balkon na chwilę stał się składowiskiem ziemi dla kwiatów i plastikowych doniczek. W jaki szybki sposób można zaradzić tym problemom, tak aby balkon cieszył oczy i stał się dobrym powodem aby spędzić czas na świeżym powietrzu? Poniżej zebrałam 10 pomysłów, dzięki którym ekspresowo ożywimy przestrzeń i przygotujemy ją na długie i ciepłe letnie wieczory.

1. Po pierwsze chowaj przedmioty, które wprowadzają chaos

Wszelkie skrytki pod siedziskami, stolikami, a także zabudowana ściana są dobrymi pomysłami na uporządkowanie przestrzeni. Jeżeli mamy miejsce na ścianie możemy zakupić specjalny hak do zawieszenia roweru i odzyskaną przestrzeń wykorzystać do stworzenia kącika wypoczynkowego.

2. Traktuj balkon jak zewnętrzny przytulny pokój

Uświadomienie sobie, że balkon to tak naprawdę kolejne pomieszczenie w mieszkaniu jest kluczem do jego zagospodarowania. Wyniesienie latem mebli z rattanu i doposażenie kwiatami z mieszkania (w ciepłe dni spokojnie mogą stać za oknem), ciepłymi pledami i poduchami zapewni naszej przestrzeni przytulność i sprawi, że miło będziemy spędzać każdą wolną chwilę.

3. Wprowadź jeden dominujący kolor

Dobrym pomysłem na ożywienie nijakiej przestrzeni jest wprowadzenie jednej dominującej barwy. Wzorzysty dywan lub żółty stolik z pewnością nada przestrzeni nieco więcej kolorytu i charakteru.

4. Zastosuj ideę ogrodu wertykalnego

Nic tak nie ożywia balkonu jak zieleń 🙂 Gdy nasze balkony są niewielkich rozmiarów warto zastanowić się nad zastosowaniem roślinności w ułożeniu pionowym, czyli wertykalnym. Nie musi to być od razu specjalny system zielonej ściany, który w tym wypadku niepotrzebnie generuje koszty. Warto zastanowić się nad powieszeniem na ścianie prostych skrzynek po winie i postawieniu tam kolorowych donic z kwiatami, lub też zamontowaniu doniczek na specjalnej kratownicy.

5. Zmień nawierzchnię

Wymiana nawierzchni na balkonie nie musi być czasochłonna i droga. Warto zastanowić sie nad rozwiązaniami szybszymi i odwracalnymi. Dobrym pomysłem jest zakupienie gotowych drewnianych podestów, które kosztują parenaście złotych za sztukę, lub też zastanowić sie nad nabyciem dywanu, który jest odporny na czynniki atmosferyczne. Dostępny na przykład tu...

6. Odśwież istniejące donice

Czasami odświeżenie istniejących już elementów zagospodarowania balkonu wystarczy, by znów cieszył on nasze oko. Proste donice można pomalować w minimalistyczne wzory lub też owinąć je w monochromatyczny materiał i związać sznurkiem. Nietuzinkowym pomysłem jest również samodzielne wykonanie osłonek na doniczki z betonowych form. Jak je wykonać? Kolejność wykonywanych prac znalazłam tu...

7. Wprowadź nastrojowe światło

Nic tak nie poprawia nastroju jak ciepły blask świec. Ustawienie lampionów i latarenek nada naszemu balkonowi przytulnego i kameralnego charakteru, a wprowadzenie elektrycznych lampek typu cotton balls lub łańcuchów świetlnych dodatkowo go rozświetli.

8. Izolacja przed wścibskimi oczami

Niestety większość balkonów i tarasów nie posiada gotowego osłonięcia przez wzrokiem niektórych sąsiadów. A jako że sąsiadów się nie wybiera, proponuję wygrodzenie przestrzeni za pomocą roślin lub też specjalnie do tego dedykowanych konstrukcji. Rośliny można powiesić na ażurowym panelu, dzięki czemu latem i wiosną stworzy się nam zielona ściana. Ciekawą alternatywą dla typowych powtarzalnych i nudnych paneli z supermarketu są zwykłe firany, bądź zasłony ogrodowe. Daje nam to możliwość wpuszczenia do mieszkania trochę światła w dni pochmurne, lub też przeciwnie- osłonięcia balkonu i mieszkania w dni wybitnie upalne.

9. Hamak na balkonie

Moje małe marzenie z dzieciństwa, które być może w niedalekiej przyszłości zrealizuję 🙂 Nie ma to jak powolne bujanie się na świeżym powietrzu, niepospieszne czytanie książki i oglądanie przesuwających się obłoków. Jeżeli z balkonu roztacza nam się widok na skrawek zieleni to hamak jest zdecydowanie dla nas! Idealnie gdy balkon z trzech stron graniczy z elewacją budynku, wtedy w łatwy sposób możemy przytwierdzić hamak do ścian. Jeżeli nie ma takiej możliwości, zawsze można zastosować hak w suficie i skorzystać z hamaku-siedziska.

10. Podłużne siedzisko

Balkony lub tarasy bardzo często zbudowane są na planie wąskiego prostokąta, do którego wstawienie większych elementów takich jak stół czy sofa graniczy niemal z cudem. Ze względu na ograniczone możliwości przestrzenne jedną z niewielu alternatyw ciekawego zagospodarowania jest wykonanie podłużnego siedziska. Taką namiastkę sofy można połączyć z ideą schowka, który opisałam w punkcie 1.
Powyższe pomysły to tylko kropla w morzu możliwości, z jakich możemy skorzystać rearanżując balkon. Jestem ciekawa innych idei i nietuzinkowych pomysłów, dlatego też zapraszam do dyskusji 🙂

image sources

Written by : MartaM.

0 Comment